Historia Instytutu Optoelektroniki historią rozwoju laserów w WAT i w Polsce

 

Korzenie Instytutu Optoelektroniki sięgają lat 60. ubiegłego wieku, kiedy prace nad maserami i laserami prowadzone były na ówczesnym Wydziale Elektroradiotechnicznym, poprzedniku Wydziału Elektroniki. Wykwalifikowana kadra oraz zaawansowane prace prowadzone w WAT w zakresie elektroniki kwantowej, w tym maserów generujących promieniowanie mikrofalowe, stwarzały realne podstawy do uruchomienia w kraju lasera wykorzystującego emisję wymuszoną do generacji promieniowania w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni.

Uruchomienie w WAT pierwszego polskiego laseraPodczas prac przy pierwszym laserze He-NePierwszy w Polsce laser został uruchomiony 20 sierpnia 1963 r. w WAT, na Wydziale Elektroradiotechnicznym, w Katedrze Podstaw Radiotechniki kierowanej przez mjr. dr. inż. Zbigniewa Puzewicza. Był to laser He-Ne generujący promieniowanie o długości fali 1,15 µm. Nieco wcześniej, we współpracy z Katedrą Urządzeń Mikrofalowych kierowaną przez mjr. mgr. inż. Kazimierza Dzięciołowskiego, uruchomiony został maser. W Katedrze Podstaw Radiotechniki w latach 1964-1966 uruchomiono kolejne lasery oraz opracowano wiele urządzeń laserowych.

MaserWraz z postępem prac badawczych, w WAT powstawały i kształtowały się zespoły przechodzące przez fazy strukturalnych konsolidacji, podziałów i powtórnych połączeń. Pojawiały się znaczące daty, które w przypadku IOE były datami błysków nowo uruchomionych laserów, nowych urządzeń laserowych, a także towarzyszących im zmian organizacyjnych.

Szczegóły rozwoju techniki laserowej w WAT zostały przedstawione na rysunku.

Historia powstania Instytutu Optoelektroniki WAT

Dane teleadresowe

Zakład Techniki Laserowej

Instytut Optoelektroniki
Wojskowa Akademia Techniczna

im. Jarosława Dąbrowskiego
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2
00-908 Warszawa
tel. +48 261 83 93 59
fax +48 261 66 89 50
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON:  012122900
NIP: 527-020-63-00